Folytatás.
Előzmények:
Foglalkozzunk egy kicsit az anyai ággal is, addig az apait félreteszem. Egyszer szükségszerűen össze kell fonódniuk. Hacsak az írói önkény másképp nem dönt. :DDD
Nagy a kísértés a múlt megváltoztatására.
A nagyapám családja tősgyökeres gércei volt, már amennyire én ismerem.
Amire emlékszem: egy pipázó öregember, minden reggel kigyalogol a hegyre, az oldalán egy vászontarisznya, amiben viszi magával a kenyeret és a mellé valót, szalonnát, sonkát, kolbászt, ami éppen akadt. Sokszor a mama vitte utána az ebédet. Este hozta magával az üveg bort, amit el is fogyasztott.
Ismét kell tennem egy kis kitérőt. Pesten olyan furcsán szoktak rám nézni, amikor azt mondtam, van egy kis hegyünk is. Van, aki a telekre megy, van, aki a tanyára a gércei ember a hegyre, sőt hegybe, még akkor is, ha az darab szőlő és gyümölcsös a pincével nem is domboldalban volt. Gércén majdnem mindenkinek volt egy darab hegye.
A hegyek. Legnagyobb talán Göte, ami két részből áll, Ó-Göte és Új-Göte. Ugyanannak a dombnak a keleti és nyugati oldalai. Itt volt a nagyapám hegye is, és apám pincéje is, de neki a szőlője máshol. Erről majd talán később írni fogok. Új-Göte mellett van a Hercseg, ami már majdnem Sitke, annyira, hogy annak a túloldalán van az a nevezetes kápolna, ahol a koncerteket szokták rendezni. A falutól legtávolabb Nemes hegy van, egy része Vásárosmiskéhez tartozik, amit a gérceiek Miskei hegynek neveznek. Fogalmam sincs, hogy hívják a miskeiek. Közvetlen a falu fölött van az Újhegy. Itt volt apámnak szőlője három különböző helyen. Így a szüret egyben komoly logisztikai feladatot is jelentett. Az Újhegy folytatása a Kopasz, ami nevéhez méltóan műveletlen terület. Itt találhatók a temetők és a focipálya. Igen temetők, kettő van belőlük. Hát csak nem feküdhet egy lutránus egy pápista mellett. Egyszer talán az is megér majd egy postot, hogyan lett a ravatalozóból a focisták öltözője. Ennek a dombnak a túlsó vége a Polgár hegy. Van még a Pethegy, ami gyerekkoromban községi legelőként funkcionált, a tetején található sírkő töredékek alapján egykor itt lehetett a temető.
Nagyapám, mint korosztályából majdnem mindenki harcolt az I. világháborúban, majd orosz hadifogság. Annyira megtanult oroszul, hogy 45-ben az oroszok bejövetelekor a falu jegyzője mellett alkalmi tolmácsi feladatokat is ellátott.
Egy nagy háza volt nagy kerttel a falu közepén. Állítólag az apja építtette neki. A telken ez volt az egyetlen ház, a hatvanas években az egyik nagy bátyám akart a kertben építkezni, egy vontató téglát oda is vitetett, de aztán másképp alakult a sorsa.
Nagyapámnak viszonylag sok földje is volt, de volt hat gyerek, sokfelé kellett volna osztani, és amire osztozhattak volna, már a téeszé volt minden, kivéve a hegyet. Na össze is vesztek rajta rendesen.
A mama Vásárosmiskéről származott.