Obsidian és a színház
2010. január 05. írta: obsidian1

Obsidian és a színház

Eg kicsit hosszúra sikerült eszmefuttatás a színházról

Eg kicsit hosszúra sikerült eszmefuttatás a színházról

Missicu kérdezte nemrég, - teljesen jogosan – volt-e olyan színházi előadás, ami igazán tetszett nekem. Akkor néhány szóban válaszoltam, megpróbálom most részletesebben kifejteni, miért ritka kivétel, hogy valami maradéktalanul tetszik, és ha nem, miért igen.

Viszonylag későn kerültem először „igazi” színházba. Gércén legfeljebb a helyi önkéntes tűzoltók előadásában bemutatott „színdarabokat” láthattam, illetve szereplője voltam az iskolai előadásoknak. Igen tudom, nem sok köze volt a színházhoz ezeknek a gércei kultúrház színpadán előadott jeleneteknek, de volt függöny, rivalda, közönség, taps... És még gázsi is! :DD

Nem emlékszem már mi volt az első előadás, amit láttam. Nem is én döntöttem el, hogy mit nézek meg, a suliban szervezték a színházlátogatásokat, néha önkéntesen, néha kötelezően. Az iskolai közönségszervezőn múlott, mit tart érdemesnek megmutatni a tanulóifjúságnak, vagy mire tudott jegyet szerezni, vagy mi volt neki is kötelező. Volt sok felejtős előadás is, annyira, hogy már semmi nem rémlik belőlük. Biztos, hogy az első látott darabok között volt az azóta már legendává nemesedett Gábor Miklós játszotta Hamlet, amiről akkor még persze fogalmam sem volt, hogy én most egy eljövendő legendát látok, valami azért mégis lehetett benne, amiért megmaradt az emlékezetemben. Ugyancsak emlékezetes előadás volt a Tóték, ami először inkább zavarbaejtő volt, de a hatására kezdtem el Örkényt olvasni. Aztán egyre inkább az alternatívnak számító színházak kezdtek érdekelni: Egyetemi Színpad (Universitas), Szkéné, Huszonötödik Színház. A kollégiumban is elég sok alternatív társulat megfordult (a Stúdió K is). Zalaegerszegre kerülve nem sok választási lehetőségem volt, azt nézhettem, amit játszottak. Szerencsére akkoriban a kaposvári színház rendszeres vendégszereplő volt, ekkor váltak országosan is ismertté, nem kevés politikai botránnyal, de politikai áthallások nélkül is figyelemre méltó előadásaik voltak. És 1982 óta van a városnak saját színháza.

Ez volt a klasszikus bohózatokra (is) jellemző hosszú és unalmas expozíció, egy kis fingó versennyel lehetett volna színesíteni, de Obsidiantól távol állnak az ilyen altesti poénok.

A színház nem a díszletről szól

Lehet az Ember tragédiájából színes, szélesvásznú történelmi revüt csinálni, csak éppen a lényeg veszne el. Persze a Macskák nem működne látványos díszletek nélkül, de az egy más műfaj, ott a látvány (is) a lényeg. Általában a jelzésszerű díszleteket szeretem, ami teret enged a fantáziának. Kafka regényében elhiszem, hogy a Kastély elérhetetlen, de amikor a filmen megjelenik fizikai valójában, nem értem, miért ne lehetne odamenni.

A színésznek el kell játszani a díszletet is.

A színház nem színészről szól.

Volt mostanában egy reklám, amiben egy úr a nézőtérről szétzilál egy előadást. Az illető színész végre megtalálta a hozzáillő szerepet, folyamatosan ezt csinálta a színpadon. Lehet valaki harsány, ha a szerep elviseli, de tudjon háttérben is maradni, ha arra van szükség. Jó ha bejön a poén, de lépjen tovább, mert nem róla szól a darab. Lehet mélyen átélt, lehet távolságtartó, lehet harsány, lehet visszafogott, de a színész ne tolakodjon a szerep elé.

A színház nem a rendezőről szól.

Ha megláttam egy bizonyos rendező nevét a színlapon, biztosra vehettem, a darab úgy fog kezdődni, valaki lassított felvétel szerű mozgással átvonul a színpadon. Lehet, hogy egyszer ez jó ötlet volt, még többletjelentést is hordozhatott, de idővel kiüresedett panellé vált, amihez mégis rögeszmésen ragaszkodott. Természetesen szükség van rendezőre, és nem csak közlekedési rendőr szerepe van, de ne is csak a saját rögeszmét erőltesse rá mindenre.

A színház nem a leírt szövegről szól.

Persze az az alapja, és nem árt, ha a nagy része úgy hangzik el, vagy egyáltalán elhangzik, ahogy le van írva. Az előadott darab mégsem lehet sohasem azonos a leírt darabbal. Akkor nem is kéne előadni, elég lenne elolvasni.

Zene.

Sokáig kimondottan zavart, ha dalra fakadtak a színpadon. Egy operánál még csak elmegy.:DD Valamennyire már megbarátkoztam vele, sőt vannak olyan zenés darabok, amiket kifejezetten kedvelek. Nem sok. Most is gyanakodva fogadom, ha valamit megmusicalesítenek. Volt jó pár szörnyű kísérlet. Az is baj, hogy néha a színészeket is zavarja. Amikor énekelni kezd, lecövekel, és vigyázzba vágja magát. Vagy zenés részek alatt lubickol, de a prózai részekben minden mondata hamis. Akár még egy operettből is lehetne igazi színházat csinálni, de ritka kivételtől eltekintve nem is törekednek rá. A kivételek között van a kaposvári színház (legalábbis az a régi, amit ismertem. A Nebáncsvirágból is – ami egy igazán habkönnyű darab – sikerült olyan előadást csinálniuk, amit a tévé késő éjszaka, csak felnőtteknek megjelöléssel adott le.

No, most már jól összekavartam mindent, ennyi bonyodalom után következhetne egy moralizáló végkifejlet, de az most elmarad.

De még mindig nem tudjuk, mi tetszik Obsidiannak a színházban. Végül is nem vagyok annyira válogatós. Sok mindent elfogadok, ha a végén elhangzik az a különös melódia (Karinthy: A cirkusz), akkor minden rendben van. Persze ez nem tart vissza attól, hogy ironikus megjegyzéseket tegyek a sok hókuszpókuszra.

És bízom benne, hogy nem leszek süket meghallani azt a bizonyos melódiát.

 

 

 

A bejegyzés trackback címe:

https://zsolt51.blog.hu/api/trackback/id/tr258230122

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

34417 2010.01.05. 11:58:47

na igen. kálmán gyurival a két bólyai, gábor miklóssal a hamlet, sinkovics mózese, bessenyei tevjéje... sőt, akkoriban még ki is öltöztünk, hiszen SZINHÁZBA mentünk... az opera, meg a balett kimaradt az életemből, bármekkora művész is róna viktor, vagy ...na, egy jónevű operista sem jut eszembe...szégyen... attól lehet, hogy soha sem tudtam megérteni, miért kell tíz percen keresztül leszúrni valakit, mindezt dallal körítve, vagy a hattyúk tavában miért nem fagy be a tó vize télen, mert akkor még megérteném a dupla leszúrt rittbergert :-)))

11229 2010.01.05. 13:04:47

én azért jobban szerettem a nem kiöltözős színházakat az operától én is sokáig idegenkedtem, ma már elviselem

13118 2010.01.05. 13:53:32

hm. nem is tudom .... de talán itt az énekes(ek) nem áll(nak) egyhelyben: http://www.youtube.com/watch?v=QL2aNBTrBKI

34417 2010.01.05. 14:08:53

na ja! szerintem ez az előadás jobb, mint a francia eredeti. szédületesen jó énekhangok + olyan technikai tudás, hogy a nagyária közepette még akár bukfencezhetne is, úgy sem zökkenne meg a hangjuk! biztos, hogy simándi nagy volt, de azért ez egy másik világ, ezt nagyon bírom!

11229 2010.01.05. 14:10:01

hmmm én csak azt írtam vannak olyan színészek, akiket zavar, ha énekelni kell a színpadon és azok, akik jól énekelnek, táncolnak,és még meg is tudnak szólalni, nem zalába szerződnek ( bár vannak kivételek)

13118 2010.01.05. 14:17:51

no, meg legyen egy pici összehasonlítás ... az előbbi betétdalt ismét meg lehet nézni-hallgatni, aztán .... aztán a francia változatot. előre mondom, a magyar változat sokkal jobb ... szerintem: http://www.youtube.com/watch?v=1h8bQ6snOTc&feature=related

13118 2010.01.05. 14:27:04

na jó, a példát, amit hoztam, csak válasz arra, hogy gyanakodva fogadod, amit "megmusicalesítenek". szerintem a francia változat (ennél a betétdalnál) túl kékesített, még ha a franciák színe is, a mozgásuk/táncuk meg? háááát .... szerintem a magyarok sokkal jobbak.

11639 2010.01.05. 15:06:28

Ha előadás közben csak egyszer is megnézed az órádat, akkor az rossz darab. Ha nem, lehet, hogy jó az író/a színész/olykor talán még a rendező is. Buék.

11229 2010.01.05. 15:33:15

hmmm írtam is, hogy vannak zenés darabok, amiket kifejezetten kedvelek

11229 2010.01.05. 15:33:45

nagyhenceg pontos:)

13709 2010.01.05. 15:56:16

Hát mostanában nemigen- régebben gyakrabban jártam színházba..,operába, balettre..szóval,sokat jártam... Volt, hogy az első félóra után hazamentem.... hazamentünk családommal.. Szinházba most is szivesen járnék, kicsit kiábrándult vagyok, már jobban megválogatnám - nem kis szerepe van ebben a zsozsónak - hogy mire vegyek jegyet.. üdv Valéria

78126 2010.01.05. 23:42:24

Tényleg sehol sincs a francia! Mindenevő voltam, de Hozzád hasonlóan válogatós lettem. Azon csodákban is volt részem, hogy a gyerekeim játékát is megismerhettem, ami után ezeket az allűröket együtt nevettük az "igazi" színházakban, mely(időnként) kétségbeesve próbál lépést tartani a film, a virtuális képi világ bravúrjaival. A közönség pedig hozzászokott a folyamatos nyűzsgéshez, nehéz lekötni az amúgy is szétszóródó figyelmét. A kopott, agyonmosott pólót és farmert pedig egyenesen faragatlanságnak, a színház, mint "ünnepi élmény" iránti újkeletű leszaromságnak tartom. Nem a flanc, a tisztelet hiánya , ami öltözködésben, befogadásban is megmutatkozik.

13250 2010.01.06. 00:18:25

Szerintem ez eléggé emlékeztet arra, ami a negatívba fiordított mintádnak megfelel, obsidian: http://www.orkenyszinhaz.hu/program/macskajatek.php

11229 2010.01.06. 07:58:59

Valéria velünk is előfordult már, hogy csak a jól neveltségünk tartott vissza attól, hogy szünetben elmenjünk középiskolás koromban még nem voltam ennyire jól nevelt

11229 2010.01.06. 08:12:34

anemone nem hiszem, hogy a színháznak a film virtuális világával kellene lépést tartania, még a látványos, zenés produkcióknál sem mostanában már csak "kiöltözős" színházakba járok, de annak idején pl. az Egyetemi Színpadon az volt inkább feltűnő, ha valaki öltönynyakkendőben jelent meg

11229 2010.01.06. 08:13:40

bo-56 nem tudom, milyen negatívba fordított mintára gondolsz

78126 2010.01.06. 11:12:56

Igen, ez szerintem is tévedés! Megvannak a maga eszközei.
süti beállítások módosítása