És ha igen, miért nem?
Már majdnem teljes a konszenzus: semmi szükségünk demokráciára. Költséges, macerás, nem elég hatékony, döntés képtelen, hosszadalmas, csak vitatkozni tudnak, ránk erőltették (kik is?). Hosszan sorolhatnám, de talán a legnagyobb bűne, nem mutat egy utat, amin csak végig kell menni. Állandóan választásra kényszerülünk. Rendre van szükség, határozottságra, amit egy bölcs vezér sokkal jobban meg tud valósítani. És jó ha van egy fix segg.
Mégis akkor mi a gond? Miért ragaszkodnak sokan még mindig a demokráciához. Mi baj van egy bölcs vezérrel? Miért lettek a szeretett és ünnepelt vezetőkből gyűlölt diktátorok?
Bölcs vezér. Van ebben valami önellentmondás. Ha valaki igazán bölcs, tudja senki sem, így ő sem lehet tévedhetetlen, nem vállalja a kontroll nélküli döntés lehetőségét.
Tételezzük fel, hogy nem egy szimplán hatalom mániás önjelöltről van szó, ők azért csak egészen kivételes körülmények között, erőszakosan kerülhetnek hatalomra.
Küldetés tudata van, meg van róla győződve, amit ő akar az az ország (nemzet, nép, emberek) érdekeit szolgálja, és valóban, látszólag olyan intézkedéseket hoznak, amelyekről az ország (nemzet, nép, emberek) többsége elhiszi, hogy azok az ő érdekében történnek. Más kérdés, eléggé megalapozottak-e ezek az intézkedések. Az esetek többségében nem, de átmenetileg akár sikeresek is lehetnek. Vagy el tudják hitetni, a jövő érdekében szükség van áldozatokra, de ehhez már szükség van bűnbakra is, akire mutogatni lehet, miatta jutottunk ide, miatta kell áldozatot hozni. (Kulákok, zsidók, burzsujok, cigányok, bankárok, oligarchák…)
Mivel az intézkedései az ország (nemzet, nép, emberek) javát szolgálják, aki nem ért velük egyet az csak fölöslegesen gáncsoskodó, a nép ellensége, áruló, beépített ügynök lehet. Legjobb esetben másként gondolkodó.
Másként gondolkodó. Micsoda árulkodó kifejezés. Vagyunk mi, akik helyesen gondolkodunk, és vannak a másként gondolkodók.
Ha a szabályok gátolják őt céljai elérésében, meg kell változtatni a szabályokat. Hisz ne feledjük: az ő céljai egyben az ország (nemzet, nép, emberek) céljai is, miért kellene a kezét megkötni olyan szabályokkal, amelyek csak gátolják célja elérésében.
Vannak intézmények, amelyek esetleg gátolni, vagy megakadályozni tudnák az intézkedései végrehajtását? Meg kell szüntetni, vagy a hatalmuk alá kell helyezni őket. Miért is kellene gátolni azt, ami meggyőződése szerint az ország (nemzet, nép, emberek) érdekeit szolgálja.
És innentől kezdve senki és semmi nincs, ami vezérünket önmagától megvédené.
Képzeljük el a csodát, vezérünk valóban jó döntéseket hoz, hallgat az ellenvéleményekre is , a használhatóknak gondoltakat beépíti a saját ötletei, észleli, ha valami rossz irányba indul, és hajlandó korrigálni önmagát. Az országban rend van, elégedettség, az emberek rajongásig szeretik vezérüket. De a legbölcsebb vezér sem él örökké, honnan fogunk keríteni egy újabb bölcs vezért. Még egyszer már biztos nem történik csoda.
Meghalt Mátyás, oda az igazság?