1969
1968 itt.
18 éves voltam.
Kitekintés:
Jan Palach Prágában, Bauer Sándor Budapestenfelgyújtotta magát.
Woodstock.
Holdraszállás.
A Concorde első próbarepülése.
Irodalmi Nobel-díjat kapott Samuel Beckett.
Ebben az épvben születtek:
Michael Schumacher, Bátorfi Csilla, Polgár Zsuzsa, Hajós András, Mincza Ildikó, Jennifer Aniston, Renée Zellweger, Cate Blanchett, Steffi Graf, Catherine Zeta Jones
Elhunytak:
Karl Jaspers, Dwight Eisenhower, Benedek Marcell, Tersánszky Józsi Jenő, Sinka István, Walter Gropius, Kodolányi János, Rocky Marciano, Ho Si Minh, Jack Kerouac, Vorosilov, Judy Garland, Brian Jones
A holdraszállást otthon néztem a tévében. Valamikor ebben az évben egy csere akció keretében lett tévénk. A nagyapámnak elromlott a rádiója, egy újat akart venni, a szüleim megegyezetk vele, megkapja a mi rádiónkat, és a nagyapám rádióra szánt pénzét kiegészítve vettek egy tévét.
Ekkor mutattak be három olyan filmet, amelyek hosszú időre meghatározó élményt jelentettek: Sára Sándor: Feldobott kő, Jancsó Miklós: Fényes szelek és Antonioni: Nagyítás (Blowup).
Ismét válaszút elé kerültem. Alternatívák: hazaköltözni Gércére, Pesten maradni és dolgozni vagy továbbtanulni.
Az első lehetőség nem volt reális, mechanikai műszerészként nem nagyon találtam volna munkát, mást esetleg akadt volna, de ekkor már egyéltalán nem éreztem vonzónak a falusi életet.
A MOM-ban kezdő szakmunkásként 5,60-as órabért kaptam volna. Nem volt túl vonzó, de ha nem vettek volna fel egyetemre, ezt választottam volna, legalábbis átmeneti megoldásként.
Ekkor mutatkozott a jelentősége annak, hogy Pesten jártam középiskolába. Bár az érdemjegyeimen nem mindig látszott, jó tanulónak számítottam, és teljesen természetes lépésnek számított, hogy tovább akarok tanulni, az lett volna a furcsa, ha nem, míg ha otthon maradtam volna, bármilyen jó eredménnyel végeztem volna is el középiskolát, az lett volna, a természetes, ha el kezdek dolgozni.
Továbbtanulni, de mit? Titokban több lehetőséggel is kacérkodtam, többek között a filmrendezéssel is, végül maradtam megkezdett úton, amiről nem voltam meggyőződve, hogy ez az én utam, de ez látszott biztosnak, beadtam jelentkezésemet a BME Gépészmérnöki Karára, ahova aztán fel is vettek. A szóbeli felvételin a KISZ-es képviselőnek is feltűnt, hogy a szakmai tárgyakból vannak gyengébb osztályzataim, rá is kérdezett, biztos jól választottam-e.
Előbb persze le kellett érettségizni. Különösebben nem izgultam miatta, a szóbeli előtti napon Illés koncertre mentem az Egyetemi Színpadra, előtte futottam össze véletlenül az egyik osztálytársammal, és kérdeztem meg, hány órára kell menni. Aztán, amikor kiderül, csak másnap kerülök sorra, kezdtem el izgulni.
Bevallom nem éreztem nagy ujjongást, hogy sikerült, inkább valami szomorúságot, mert végérvényesen véget ért valami.
Szüleim nem lelkesedtek túlságosan, amikor megtudták, hogy tovább akarok tanulni, de azért láthatóan büszkék voltak, amikor megjött az értesítés, hogy felvettek.
Tabló.
Természetesen nem jártunk öt évig középiskolába. Eredetileg az egyik osztálytársam, akinek képzőművészi ambíciói voltak, készítette volna el a tablót, ha jól emlékszem egy halon lettünk volna pikkelyként elhelyezve, de Lizsicsár tanár úr tiltakozott ellene, és ragaszkodott hozzá, hogy teodolit legyen rajta. Erre az osztálytársam annyit mondott, akkor csinálja a Lizsicsár, aki végül i majdnem egy éves késéssel elkészítette, és elírta a kezdő évszámot. Hiányzik róla kedvenc tanárnőm, Puskás Márta, aki elvi okokból nem engedte, hogy a képét tablóra tegyék.
Csopotkép.
Ez a kép valamikor nyár végén készült.
Az egyetemre előfelvételisként vettek fel. A fiatalabbak kedvéért. Ez azt jelentette, a tanulmányaimat csak egy év múlva kezdtem meg, előtte 11 hónap katonaság.
Augusztus 31, születésnap, buli a haverokkal az ifiparkban, szeptember 1. bevonulás, Ganz Mávag kultúrház. Meztelen elvtársak sorakozó, irány Börgönd.
Túl sok szót nem akarok rá vesztegetni. Nem én voltam.
Légvédelmi rakétás lettem, szigorúan titkosan.
Katonakönyv.
Tabló.
Azt hiszem, nem nehéz kitalálni, melyik vagyok.
Egy kis ízelítő Woodstockból.
Janis Joplin:
Jimi Hendrix:
És egy kevésbé ismert előadó, Paul Butterfield:
Itthonról egy emblematikussá dal, ami erdetileg az Oroszlán ugrani készül című film betétdala volt, amúgy nem sok köze volt a filmhez: